Öğrenci Ticareti

December 4, 2009

Üniversiteler bizim eğitim yuvalarımızdır, hayata atılmadan önce seçtiğimiz konuları orada öğrenir, kendimizi geliştirir ve gelecek yaşamımıza burada hazır hale geliriz. Elbette üniversitelerin görevi de bize almak istediğimiz konudaki eğitimi sağlamak, öğrencilerinin daha iyi bir ortamda eğitim alabilmesi için onlara imkanlar sunmaktır. Devlet üniversiteleri öğrencilerinden sene başında harç talep eder, bu sayede ihtiyaçlar karşılanabilecek ve öğrenci için gerekli ortam oluşturulabilecektir.

Her üniversite için geçerli olmasa bile benim okuduğum üniversite olan Ege Üniversitesi’nde öğrencilerden kimlik ücreti talep edilir. 10 TL olan bu ücret karşılığında öğrencilere yemekhanede yemek dolumu yapabilecekleri, kütüphaneye girişte kullanabilecekleri kimlik kartları verilir. Yeni bir eğitim yılının başlaması yeni bir kimlik hazırlanması manasına gelir. 3 yıldır eğitim aldığım bu üniversitede sahip olduğum ilk iki kimlik arasındaki fark sadece görsellikten ileri geliyordu ve herhangi bir işlevsel değişiklik olmamıştı. Bu sene yeni kimlikler dağıtılmaya başladığında ise bu sefer durumun farklı olduğunu öğrendim.

Banka Tarafından Hazırlanan Öğrenci Kimlik Kartları

Kimlikler dağıtılmaya başlandığında arkadaşlarımdan kimliklerin nasıl olduğuna dair pek çok şey duydum. Yeni öğrenci kimlikleri daha önce de varolan işlevlerinin yanı sıra x bankasinin bankamatik kartı olarak da kullanılabilecekti ayrıca isteyen öğrenciler x bankası kredi kartlarına da sahip olabileceklerdi. Bu sene gerçekleşen başka bir değişiklik ise kimliğin dağıtım yeriydi. Daha önce öğrenci işlerinden aldığımız kimlikler bu sene fakültenin yemekhanesinden dağıtılacaktı. Öğrenci kimliğimi almaya gitmeden önce aldığım başka bir duyum da öğrenci kimliğimi alabilmem için yanımda nüfus cüzdanı veya herhangi geçerli bir kimliğin fotokopisi ile gitmem gerektiğiydi. Elbette bana çok saçma gelen bu duyuma aldırmadım ve kimliği almak üzere yola koyuldum.

Yemekhaneye vardığımda dağıtım yapan 5-6 kişi ve yaklaşık bunun iki katı kadar da öğrenci vardı. Odanın bir yanındaki masada öğrenciler form doldururken diğer yanda kimliklerini teslim alıyorlardı. Form doldurulan masaya yaklaştım ve oradaki görevliye öğrenci kimliğimi alabilmek için ne yapmam gerektiğini sordum. Önümdeki masa dolusu formdan herhangi birini alıp doldurmam gerektiğini söyledi. Forma bir göz attım ve formun x bankasından kart çıkarabilmem için imzalatılan form olduğunu gördüm, elbette bu kimlik fotokopisini açıklıyordu. Zaten yeni öğrenci kimlikleri ile ilgili duyumları aldığımda kararım belliydi, zaten bir kredi kartım bulunduğundan yeni bir bankadan hesap açtırmak, bankamatik ya da kredi kartını almak istemiyordum. Görevliye kredi kartı almak istemediğimi dolayısıyla formu doldurmadan sadece kimliğimi almak istediğimi belirttim. Görevli de bu sene kartların x bankası tarafından çıkarıldığını ve dolayısıyla formu doldurmam gerektiğini söyledi. Ben de konunun saçmalığını dile getirince, kendisinin konunun muhatabı olmadığını ve öğrenci işleri ile görüşmem gerektiğini söyledi.

Öğrenci işlerindeki yetkiliye herhangi bir banka müşterisi olmak istemediğimi ve sadece bu okulun öğrencisi olduğumu belirten ve herkesin yaptığı gibi parasını yatırdığım öğrenci kimliğimi herhangi bir banka formuna imza atmadan almak istediğimi belirttim. Bunun yanında okulda öğrenci olabilmek için bir bankanın müşterisi olmak zorunda bırakılmanın ne kadar yanlış bir şey olduğunu anlatmaya çalıştım. Aldığım cevap ise kararın rektörlük tarafından verildiği ve kendilerinin bişey yapamayacağıydı. İstersem kimliğin parasını geri alabileceğim ve onun yerine öğrenci belgesi alarak yanımda taşıyabileceğim söylendi. Elbette ben de tatmin olmayarak oradan ayrılmak durumunda kaldım.

Yeni öğrenci kimlikleri ile yapılan değişiklikleri özetleyecek olursak:

  • Öğrenci, kimlik kartını öğrenci işlerinden değil başka yerden alıyor
  • Kimlik kartları bir bankanın bankamatik kartı olma özelliğini içerdiğinden öğrenci x bankası müşterisi olmak zorunda bırakılıyor.
  • Bankaya hazırlatılan öğrenci kartlarına muhtemelen okul tarafından herhangi bir ücret ödenmiyor ve okul öğrenci kimliği adı altında toplanan parayı istediği şekilde kullanabiliyor.

Şu anda kendi kimliğimi herhangi bir bankanın müşterisi olmadan alabilmek için rektörlüğe vermek üzere bir dilekçe hazırlıyorum. Öğrencilerini kimlik almak için bir banka müşterisi yapanlara söylenebilecek fazla bir şey bulamıyorum. Bu kişileri dava ederek bunun hesabını sormak isterdim fakat bunu yapmamda yardımcı olabilecek bir avukat arkadaşım maalesef yok ve bir avukat tutabilecek maddi durumum da yok. Bu konu ile ilgili olarak okulun çeşitli yerlerine yazı asarak öğrencileri bilgilendirmeyi düşünüyorum. Bu şekilde belki durumun önemini yok sayıp kendi çıkarlarını ön plana atan öğrenciler, biraz duyarlı davranarak bazı şeyleri değiştirmek adına bir adım atabilirler.