Aras Kargo Hırsızlığa da Başladı!

October 1, 2014

Yıllardır hiç bir sorun yaşamadığım Aras Kargo, birden bire yaşadığım stresin en büyük kaynağı olmayı başardı. Geçtiğimiz ay, Aras Kargo’dan adresimi bulamadıkları için telefonla arama gereği duymuşlardı. Bulamamalarının sebebi de, o kargoyu gönderenin adresi eksik girmiş olmasıydı. Telefonla sorun halledildi, kargo geldi, herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Bir sonraki kargoda da, kapıma kadar gelindi, kimlik gösterdiğimdeyse aldığım yanıt şuydu:

“Gerek yok kimliğe, ezberledik artık!”

Bana gayet ukala bir tavır gibi gelmesine rağmen, şaka yollu söylenmiş olabilir dedim, sesimi çıkarmadım. Buraya kadar zaten bir sıkıntı yok. Sıkıntı, aynı hafta içerisinde cuma günü gelmiş olması gereken bir başka kargo.

Bugün ve sonrasındaki bir kaç gün içerisinde yaşadıklarımı, Aras Kargo Genel Müdürlüğü’ne bir arkadaşım vesilesiyle ilettim. Eposta’da yazdıklarımı, aynı şekilde buraya da ekliyorum. Sonrasında yaşadıklarımı, epostanın ardından anlatacağım.

Cuma akşamı saat 17.45’te 4082759888322 nolu kargoma ilişkin, adresimde bana ulaşılamadığı için kargonun teslim edilememesi ile ilgili olan mesajı aldım. Mesajın sonunda yer alan 05497767926 numarasını aradığımda, telefona cevap alamamamın ardından, otomatik olarak çağrı merkezine aktarıldım. Çağrı merkezi çalışanına, bütün gün evde olduğumu, 1 dakikalığına bile dışarı çıkmam gibi bir durumun söz konusu olmadığını ve kargomun kesinlikle adresime teslim edilmediğini anlattım. Ayrıca, son 2 haftada Aras Kargo’dan kargoların evime zaten teslim edilmiş olduğunu ve ilk defa bu sorunu yaşadığımı belirttim. Kendisi de, kargonun tekrar gönderilmesi için acil bir talep oluşturacağını söyledi.

Cumartesi kargomu beklerken, saat 13.19’da, Cuma akşamı aldığım mesajın aynısını aldım ve aynı numarayı tekrardan aradım. Telefon tekrar açılmadığı için çağrı merkezine aktarıldım, ancak çağrı merkezinin çalışma saatlerinin dışında kalması nedeniyle kimse ile görüşme şansım olmadı.

Pazartesi günü sabah 9 civarında, tekrardan şubeye ilişkin verilen telefon numarasını aradım, telefona yine cevap verilmeyince, çağrı merkezine aktarıldım. Şubenin telefonlarına cevap vermediğini ve Cumartesi gün boyunca evde olmama rağmen, kargomun yine getirilmediğini belirttim. Kendisi tekrar bir talep oluşturacağını ve kargomun gün içerisinde teslim edileceğini söyledi. Bu görüşmeden kısa bir süre sonra ise, internetten durmu kontrol ettiğimde, şu mesajı gördüm:
“Alıcı müşterimizin adresinde bulunamaması nedeni ile ikinci kez teslim edilememiştir.”

Bu mesajın ardından, tekrardan şubeyi aradım ve telefona yine cevap verilmediği için yine çağrı merkezine aktarıldım. Açan kişi, kargonun tekrar gönderilmesi yönünde talep oluşturmayı teklif ettiğindeyse, şubenin zaten teslim etmek gibi bir amacı olmadığını gördüğümden, bu talebi reddederek, takım liderlerine bağlanmayı istediğimi belirttim.

Takım liderlerine, bütün durumu anlatarak, şubenin ne kadar ciddiyetsiz bir şekilde çalıştığını, Aras Kargo’nun, müşteri memnuniyetine ve kaliteye önem veriyorsa, bu şube hakkında bir şeyler yapması gerektiğini, söylediklerimin yetkili kişilere aktarılması gerektiğini ve kargomu acil bir şekilde beklediğimi söyledim. Kendisi yaşanan durum için özür dileyerek, konu ile bizzat ilgileneceğini söyledi. Pazartesi gün boyu beklememe rağmen, kargom yine getirilmedi. Bu gün ise internetten kontrol ettiğimde şu mesajı gördüm:
“Teslim edilmek üzere adrese götürülmüş ancak şubemizden alınacağı belirtilirek teslim edilememiştir.”

Bu mesajı gördüğüm gibi, tekrar şubenin telefon numarasını aradım. Ancak kendisine ulaşılmış olacak ki, çağrı merkezine olan otomatik aktarmayı kaldırmış ve iki kez aramama rağmen, “aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor” uyarısını aldım. Bu kez, çağrı merkezini aradım, durumu dün de bir takım liderine aktardığımı ve durum çözülmediği için tekrar takım yetkilisiyle görüşmek istediğimi belirttim. Beni bir süre uğraştırdıktan sonra, takım liderine yönlendirmeyi kabul etti. Takım liderine durumu anlattığımda, dünkü gibi olumlu bir tepki aldım. Ancak dünkü olumlu tepkiye rağmen, şubenin ciddiyetsiz tavrını devam ettirdiğini ve genel merkezin de bu konuda bir şey yapmadığını gördüğümden, Aras Kargo’nun bu konu ile ilgili bir şey yapmaması durumunda, bir daha kendileri ile çalışmayacağımı, durumu aktaran bir yazı yazacağımı ve bana 3 kez kargonun teslim edileceği yönünde bilgi verilmesine rağmen, hiç bir şekilde teslim etmeye yanaşmayan şubeden, kargomu teslim almaya gitmeyeceğimi belirttim. Aras Kargo, müşteri memnuniyetini sağlamak konusunda ciddiyse, bu şube hakkında, el değiştirme ya da sorun çıkaranları kovma gibi işlemleri yapması gerektiğini ve bununla ilgili bilgilendirme almak istediğimi, şubenin aynı şekilde çalışmaya devam etmesine izin verilmesi durumunda da, bir daha asla Aras Kargo ile çalışmayacağımı, çalışan yerlerden alışveriş yapmayacağımı belirttim. Kargomun yine teslim edilmemesi durumunda da bir daha kendilerine telefon etmek yerine, Aras Kargo ile ilişiğimi keseceğimi ilettim.

Şu anda, son görüşmeyi yapalı bir saat bile olmadı, ancak hala kargomu bekliyorum ve yine getirileceğini sanmıyorum.

kargo durum bilgisi

Elbette tahmin ettiğim gibi, defalarca çağrı merkezini aramam ya da genel merkezlerine ulaşmam, kargomun teslimini sağlamadı. O günden beri, bana ulaşılıp özür bile dilenmedi. Kargom geri gönderildi ve teslim alamadım, açıklama dahi yapılmadı. Ancak, elbette bunun hırsızlıkla bir ilgisi yok. Daha rahatsız edici olan olay bundan sadece bir kaç gün sonra gerçekleşti.

Bir internet sitesi vasıtasıyla satın aldığım bir ürün, uzun bir süre sonra ancak hazırlanabildi ve bana maalesef Aras Kargo ile gönderildi. Ürünün gönderi tarihi 18 Eylül saat 17.31 ve 24 saat içerisinde ulaştırılmak üzere yapılmış olan bir gönderi. Yani, ertesi gün mesai saatleri içerisinde ulaştırılması gerekiyordu.

19 Eylül Cuma günü saat 9.40’ta kargo şubeye ulaşmış görünüyordu. Ben de, kargo ile sorun yaşamamak adına, avukatım ile olan görüşmemi iptal etmek zorunda kaldım. Çünkü kız arkadaşım, şubeyi aramak konusunda şansını denerken, şube telefonu açarak ve kargonun gün içerisinde teslim edileceğini söylemişti. Öğlen saatlerinde kargom gelmediği için 10-15 defa şubeyi aradım, ulaşamadım. Bütün gün evde beklememe rağmen kargo gelmedi. Gün içerisinde, kargonun geleceğine emin olmak üzere şubeyi defalarca aradım. Saat 17.30’u geçiyor, Aras Kargo’nun çalışma saatlerini kontrol ettim, mesai saatleri sona ermiş, yani kargom 24 saat içerisinde teslim edilmeyecek, yani kargom o gün içerisinde getirilmeyecekti. Şubeyi aramaya devam ettim, o saatten sonra, telefonumda görebildiğim kadarıyla şubeyi 26 kere aramıştım, ancak her zamanki gibi açan olmamıştı. Bu saatten sonra kargo gelmez diyerek, dışarı çıktım. Geri döndüğümde ise, kapıma kağıt bırakıldığını gördüm.

Alıcı adreste bulunamadığından teslim edilememiştir. Saat: 20.00

Herhalde bir kargo şirketinin saat 20.00’da kargo teslimatı yapmasını normal karşılayabilecek biri olmayacaktır. Hele ki habersiz şekilde, hele ki 24 saatte gelmesi gereken kargo, bu saati aşarken. Cuma günü olduğu için bir şey yapamadım.

Pazartesi günü, şubenin olduğu yere yakın bir yerde işim olduğundan, oraya da uğrama şansım oldu. Bütün sinirimi bir kenara bırakarak, gayet kibar bir şekilde, durumu açıkladım. Kargoyu getiren görevli, genel merkezden, kargonun o gün teslim edilmesi gerektiğine dair emir geldiğini, bu yüzden de akşam geç saatte teslim ettiğini belirtti. 24 saatte teslim edilmesi gereken bir kargo için genel merkezden bir daha haber gelmesi gerekmesi ve buna rağmen bu süre içerisinde teslim edilmemiş olması, zaten ne kadar baştan savma bir iş yapıldığının kanıtı. Şubedeki görevliler, kargonun o gün içerisinde tekrar teslim edileceğini söyledi ve oradan ayrıldım.

Bütün gün, kimse gelip gitmedi ve ertesi gün de aynı şekilde. Ancak çarşamba günü, kargonun durumunu internetten kontrol ettiğimde şu görüntü ile karşılaştım.

teslim edildi?

İsmim zaten orada yanlış yazılmış, ancak takıldığım nokta bu değil. Çünkü kargo bana teslim edilmedi, kapımı çalan olmadı, bırakılan bir not yok, ortaya bırakılmış bir paket de yok. Kısacası, benim paketim sahte imza ile ya da imzaya dahi gerek duyulmadan teslim alınmış. Kargo elemanı, yol kenarına mı bıraktı, kendisine mi aldı, hala bu konuda bir fikrim yok. Hala, ürünü satın aldığım şirketi, ürünü teslim almadığımı anlatmak ile uğraşmak durumundayım.

Yani, ekran görüntülerinde görmüş olabileceğiniz

Önem taşır…

sloganı, tamamen yalan. Önem değil, kargo bile taşımadıklarını görmek zor olmamalı. İlk yaşadığım problem, basit bir telefonla, özürle ve kargonun teslimiyle çözülebilirdi. Ancak yaşanmış olan bu hırsızlık olayı, herhangi bir şekilde çözümlenemez ve Aras Kargo’nun bir şirket olarak, müşterisinin kargosunu teslim etmek yerine, alabileceği ve teslim alınmış gibi gösterebileceğinin bir kanıtı. Böyle bir şirketin var oluşu bile, insan ahlakına bir hakarettir. Epostada da yazıldığı gibi, kendileriyle bir daha muhatap olma gibi bir niyetim yok. İlk problemi yaşadığım zamandan beri, sadece Aras Kargo ile çalışan bir yerden ürün satın almıyorum ve kendilerine nedenini aktarıyorum. Eğer kendinize değer veriyorsanız, sizlere de aynısını yapmanızı tavsiye ediyorum.